Ortopeedid väidavad, et mida vanem on inimene, seda pehmem peab olema tema madrats. Lastele soovitatakse väga jäikasid madratseid. Noortele, kuni 27-aastastele inimestele, kelle organism veel alles kujuneb, sobivad jäigad ja keskmise jäikusega mudelid. Vanusevahemikus 27–50 aastat võib osta mistahes madratsi, lähtuvalt oma eelistustest ja teistest kriteeriumidest. Pärast 50. eluaastat tuleks eelistada pehmeid mudeleid, et vähendada koormust liigestele.
40–60 kilogrammise kaalu puhul on soovitatavad pehmed ja keskmise jäikusega mudelid. Kui kaal on 60–90 kg, võib lähtuda oma eelistest. Inimestel, kes kaaluvad üle 90 kilogrammi, on soovitatav valida jäigad mudelid.
Sportlastele ja aktiivset eluviisi harrastavatele inimestele sobivad pigem jäigad madratsid. Vaimsema töö tegijad võivad valida pehmema mudeli.
Nimmevalude korral soovitatakse pehmeid madratseid, mis painduvad hästi ja toetavad kindlalt nimmepiirkonda. Lülisamba ülaosa probleemide korral on parem osta jäik madrats. Allergikud peavad hoolikalt uurima madratsi materjale ja täidist ning valima hüpoallergeense variandi.
Külili magamiseks sobivad paremini pehmed madratsid, mis säilitavad selgroo loomuliku kumeruse ning lasevad puusadel ja õlgadel madratsisse vajuda, toetades nimmepiirkonda. Kõhuli lamades muutub kõht ainsaks toetuspunktiks. Et sellise magamisasendi puhul selgroo õiget kumerust mitte rikkuda, tuleb osta jäik madrats. Kui olete harjunud magama selili, võite juhinduda ainuüksi oma mugavuseelistustest ning valida mistahes jäikusega madratsi.
Jäikus ja pehmus on väga subjektiivsed mõisted. Mõnele võib ka kõige pehmem madrats tunduda jäigana. Teine aga kuulutab jäiga madratsi liiga pehmeks. Seepärast on soovitatav madratsi valimisel juba kaupluses selle peal lamada ning veenduda, et tunnete ennast sellel mudelil mugavalt.
Palume pöörata tähelepanu asjaolule, et need soovitused kehtivad meie madratsite omaduste ja konstruktsiooni kohta. Müüt, et madrats peab tingimata olema jäik, premium-madratsite kohta ei kehti.